Utbildningsinfo
IN ENGLISH
Malmö universitet

Kursplan våren 2026

Kursplan våren 2026

Benämning

Forskningsmetodik I

Engelsk benämning

Research methods and scientific work I

Kurskod

SF142B

Omfattning

7,5 hp

Betygsskala

UV / Underkänd (U), Godkänd (G) eller Väl godkänd (VG)

Undervisningsspråk

Kursen ges på svenska med inslag av engelska

Beslutande instans

Fakulteten för hälsa och samhälle

Fastställandedatum

2025-06-17

Gäller från

2025-09-01

Utbildningsnivå

Grundnivå

Behörighetskrav

Godkända kurser omfattande minst 30 hp från år 1.

Huvudområde

Inget huvudområde

Fördjupningsnivå

G1F / Grundnivå, har mindre än 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

Kursen ingår i programmets fjärde termin.

Innehåll

Kursen syftar till att studenten utvecklar kunskaper om och färdigheter i ett vetenskapligt förhållningssätt, forskningsmetodik och etiska frågeställningar som är relevanta för området handikapp- och rehabiliteringsvetenskap.

I kursen behandlas aktuella forskningsmetoder inom handikapp- och rehabiliteringsvetenskap. Deltagarorienterad forskning och medforskning ägnas särskilt utrymme. Datainsamlings- och analysmetoder diskuteras och tillämpas. Vetenskapliga arbeten granskas och värderas. Exempel på forskningsetiska problem diskuteras inom ramen för forskning med människor.

Lärandemål

Efter avslutad delkurs ska studenten kunna

  1. formulera problemställningar och forskningsbara frågor med anknytning till handikapp- och rehabiliteringsvetenskap,
  2. beskriva och tillämpa olika metoder för datainsamling och analys,
  3. söka och kritiskt granska vetenskapliga texter, och
  4. redogöra för forskningsetiska begrepp.

Arbetsformer

Till samtliga lärandemål används föreläsningar som arbetsform För att uppnå lärandemål 4 läser och bearbetar studenten ett dokumenterat, genomfört och planerat forskningsprojekt.

Bedömningsformer

Lärandemål 1 examineras genom en individuell skriftlig inlämningsuppgift där fokus för bedömningen ligger på studentens förmåga att formulera relevanta forskningsfrågor och relatera dem till kursens innehåll och litteratur. Lärandemål 2 examineras genom individuell skriftlig examination där fokus i bedömningen ligger på studentens förmåga att redogöra för grundläggande kvantitativa begrepp och metoder, samt genom en examinerande workshop där fokus i bedömningen ligger på studentens förmåga att förstå och tillämpa kvalitativ metod relaterat till kursens innehåll. Lärandemål 3 examineras genom muntlig examination i grupp där varje student bedöms individuellt utifrån aktivitet, och fokus för bedömningen ligger på studentens förmåga att söka och granska vetenskaplig text. Lärandemål 4 examineras genom en skriftlig individuell examination där fokus är studentens förmåga att använda centrala forskningsetiska begrepp i relation till de etiska synsätt som har rått och råder vid funktionshinderforskning. Kriterier för bedömningen specificeras i studiehandledningen.

För betyget godkänt på kursen krävs betyget godkänt på de skriftliga individuella examinationerna, workshopen och den muntliga examinationen. För betyget väl godkänt på kursen krävs dessutom väl godkänt på de skriftliga individuella examinationerna i kvantitativ metod och i forskningsetik.

Rätt till omprov
Student som underkänts i prov ges möjlighet till två omprov på samma kursinnehåll och med samma krav. Studenten har därutöver rätt att tentera på samma kurs vid efterföljande kurstillfällen enligt samma regel. Prov och omprov genomförs på de tider som anges i schemat.

Kurslitteratur

Barmark M, Djurfeldt G, (2020) Statistisk verktygslåda 0 – att förstå och förändra världen med siffror. Lund: Studentlitteratur. 82 s.

Bryman A, (2018) Samhällsvetenskapliga metoder. Malmö: Liber. 450 s.

Forsman B, (1997) Forskningsetik - en introduktion. Lund: Studentlitteratur. 138 s.

Frykman E, (2008) Sockerförsöket. Scandia 2008. 45 s.

Söder M, (Red.) (2005) Forskning om funktionshinder: problem, utmaningar, möjligheter. Lund: Studentlitteratur. 125 s.

Wermeling E, Nydahl E, (2011) Från forskningsobjekt till medaktör. Om samarbete mellan forskare och dem forskningen berör. Stockholm: Handikappförbunden. 148 s.

Vetenskapliga texter samt domar från Överklagandenämnden för etikprövning tillkommer.

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt in-formerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övergångsbestämmelser

Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringen har skett, erbjudas två tillfällen för omtentamen baserade på den kursplan som gällde vid registreringen.

Övrigt

Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.