Avancerad nivå
Kandidatexamen inom samhällsvetenskapligt, beteendevetenskapligt eller medicinskt huvudområde samt Engelska 6.
HSKRL / Kriminologi
A1N / Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav
Kursen ingår i mastersprogrammet i kriminologi i termin 1 och är en kurs inom huvudområdet som kan ingå i examensfordringarna för magister-/masterexamen i kriminologi. Kursen ges även som fristående kurs.
Kursen syftar till att studenterna fördjupar de teoretiska och metodologiska kunskaper inom kriminologi som är av särskild betydelse för att förstå utvecklingen av individuella och avvikande livsförlopp. Särskild vikt läggs vid ett integrerat perspektiv på riskfaktorer och orsaker till brottslighet och antisocialt beteende, samt dess betydelse för hälsa och positiv utveckling över livsförloppet. Ytterligare ett syfte med kursen är att student ska förvärva kunskaper om hur livsförloppsperspektivet kan användas för att utforma strategier för interventioner, behandling och vård.
Kursen ger en översikt av kriminologisk forskning om karriärmönster. På kursen presenteras olika förklaringsmodeller för olika utvecklingsförlopp till generell, men också specialiserad, kriminalitet och antisocialt beteende i en nationell och internationell kontext. Kursen ger också en översikt av hur livsförloppsperspektivet används inom kriminologin, och andra forskningsområden, samt hur olika faktorer vid skilda tidpunkter under livsförloppet påverkar utvecklingen av antisocialt beteende och ohälsa. Ytterligare diskuteras hur livsförloppsperspektivet kan användas för att utforma strategier för interventioner, behandling och vård.
Efter avslutad kurs ska studenten kunna:
- beskriv utvecklingen och centrala begrepp inom forskningen om kriminella karriärer,
- beskriva skillnaden mellan riskfaktorer och orsaksmekanismer inom fältet för kriminalitet, antisocialitet och hälsa och ohälsa,
- definiera syftet med livförloppsperspektivet och demonstrera hur livförloppsperspektivet kan appliceras på forskning inom kriminella karriärer,
- beskriva hur orsaksfaktorer till brottslighet, antisocialt beteende och ohälsa på olika nivåer (individuella, situationella, vårdande och samhälleliga) interagerar och varierar över livsförloppet, och
- diskutera hur livsförloppsperspektivet kan användas för att utforma strategier för interventioner, behandling och vård.
Undervisningen sker i form av föreläsningar (lärandemål 1-5), seminarier och självständiga studier (lärandemål 1-5). I seminarierna inkluderas en obligatorisk presentation (lärandemål 5).
Lärandemålen 1-4 bedöms genom ett individuellt paper. Fokus vid bedömning är studentens förmåga att diskutera och redogöra för riskfaktorer och orsaker till brottslighet och antisocialt beteende över livsförloppet. Lärandemål 5 examineras genom en presentation, i grupp eller enskilt, där fokus vid bedömning är studentens förmåga att diskutera och redogöra för hur livsförloppsperspektivet kan användas för att utforma strategier för interventioner, behandling och vård. Den individuella insatsen bedöms genom att studenterna under kursen för loggbok som beskriver varje students insats i det gemensamma arbetet. Student som inte närvarar vid obligatoriska moment ska komplettera med en individuell skriftlig inlämningsuppgift enligt beslut av examinator.
För betyget Godkänd (C, D eller E) på kursen krävs att studenten har godkänt betyg på samtliga examinerande och obligatoriska moment. För betyget Väl godkänd (A och B) krävs att studenten har betyget godkänt (E) på presentationen samt att studenten i det självständiga skriftliga arbetet uppvisar originalitet och djup förståelse av teorier och metoder som används i forskningen av kriminella karriärmönster och således bedömts med betyg A eller B.
Rätt till omprov
Student som underkänts i prov ges möjlighet till två omprov på samma kursinnehåll och med samma krav. Studenten har därutöver rätt att tentera på samma kurs vid efterföljande kurstillfällen enligt samma regel. Prov och omprov genomförs på de tider som anges i schemat.
Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna (HF1:14).
Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringar har skett, erbjudas två tillfällen för omprov baserade på den kursplan som gällde för registreringen.
Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.