UTBILDNINGSINFO
IN ENGLISH
Malmö universitet

Kursplan

Våren 2016

Kursplan våren 2016

Benämning

Programmering med C#, II

Engelsk benämning

Programming in C#, II

Kurskod

DA205A

Omfattning

7.5 hp

Betygsskala

UV / Underkänd (U), Godkänd (G) eller Väl godkänd (VG)

Undervisningsspråk

Svenska, inslag av engelska kan förekomma.

Beslutande instans

Fakulteten för teknik och samhälle

Gäller från

2015-01-19

Fastställandedatum

2014-12-17

Utbildningsnivå

Grundnivå

Behörighetskrav

Minst 7,5 hp programmering i C#.

Huvudområde

Inget huvudområde.

Fördjupningsnivå

G1F / Grundnivå, har mindre än 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

Fristående kurs. Kursen ingår inte i något huvudområde.

Syfte

I kursen utvecklar studenten fördjupad kunskap inom programmering och objektorienterings med Visual Studio som används som utvecklingsmiljö och C# som programmeringsspråk.

Innehåll

Kursen innehåller följande moment:
  • Inkapsling, arv och polymorfism med abstrakta klasser och interface
  • Strukturerad undantagshantering
  • Generiska klasser, datastrukturer och samlingar
  • Filhantering och objektserialisering
  • Delegater och händelser
  • Windows Presentation Foundation (WPF)

Lärandemål

Kunskap och förståelse
Efter godkänd kurs ska studenten uppvisa:
  • fördjupad kunskap och förståelse inom objektorienterings huvudkoncept
  • fördjupad kunskap och förståelse i programspråket C# för att utveckla Windows applikationer
Färdighet och förmåga
Efter godkänd kurs ska studenten uppvisa:
  • fördjupade färdigheter och förmåga för att skriva väl strukturerad och dokumenterad programmeringskod
  • fördjupade färdigheter och förmåga i att utveckla välfungerade Windows desktopapplikationer med programspråket C#

Arbetsformer

Kursen består av teoretiska moment samt ett flertal praktiska programmeringsövningar och uppgifter. Kursen innehåller inlämningsuppgifter och tester (quiz), samt ett projekt.
Nätbaserad distansutbilning: Undervisningen byggs helt kring kursmaterial som ges via Internet. Undervisningen förutsätter tillgång till PC med Internetanslutning. Inga schemalagda sammankomster eller fysiska träffar planeras.

Bedömningsformer

Krav för Godkänd: godkänt projektarbete 2 hp, godkända inlämningsuppgifter 4 hp och godkända tester (quiz) 1,5 hp.
Krav för Väl godkänd: För erhållande av betyget väl godkänt krävs dessutom väl godkänt betyg på projektarbetet och inlämningsuppgifterna, samt godkända tester.

Kurslitteratur och övriga läromedel

Rekommenderad för C#:
  • Nagel, Christian (2014). Professional C# 5.0. John Wiley & Sons. ISBN: 9781118833032

Kursvärdering

Högskolan ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av högskolan. Högskolan sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övrigt

Kursen kan inte ingå i en examen tillsammans med DA205B Programming in C#, II.