UTBILDNINGSINFO
IN ENGLISH
Malmö universitet

Kursplan

Våren 2026

Kursplan våren 2026

Benämning

Kulturstudier: Examensarbete

Engelsk benämning

Cultural Studies: Master's (Two-Year) Thesis

Kurskod

KK690A

Omfattning

30 hp

Betygsskala

UA / Utmärkt (A), Mycket Bra (B), Bra (C), Tillfredsställande (D), Godkänd (E) eller Underkänd (U)

Undervisningsspråk

Kursen ges på engelska

Beslutande instans

Fakulteten för kultur och samhälle

Gäller från

2026-01-19

Fastställandedatum

2024-03-20

Utbildningsnivå

Avancerad nivå

Behörighetskrav

Grundläggande behörighet + Engelska 6. För att vara behörig krävs kandidatexamen på grundnivå som omfattar minst 180 högskolepoäng, eller motsvarande utländsk examen. Engelska 6. 60 hp inom huvudområdet Kulturstudier på avancerad nivå.

Huvudområde

KSKST / Kulturstudier

Fördjupningsnivå

A2E / Avancerad nivå, innehåller examensarbete för masterexamen

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

The course is included in the main field of Cultural Studies and can be included in the degree requirements for a Master's degree in Cultural Studies. 60 hp inom huvudområdet Kulturstudier.

Innehåll

Syftet med kursen är att studenterna ska utveckla expertis inom ett område som de själva väljer, med hjälp av handledare. Studenterna ska också utveckla sina färdigheter i att utföra ett självständigt, kritiskt och akademiskt arbete på masternivå.

En vetenskaplig studie genomförs i kursen, som rapporteras i form av en akademisk uppsats. Val av problem, metod och teoretiskt ramverk samt insamling/skapande av empiriskt material sker i samråd med handledaren. I examensarbetet ska studenten göra en fördjupad studie av någon del av området för kulturstudier. Studenten måste också kritiskt och konstruktivt utvärdera och diskutera examensarbeten som skrivits av andra.

Lärandemål

**Kunskap och förståelse **

Efter avslutad kurs ska studenterna:

  • visa fördjupad kunskap om forskningsfrågor inom kulturstudier och deras relation till ett metodologiskt och vetenskapligt område. (1)

Förmågor och färdigheter

Efter avslutad kurs ska studenterna:

  • kunna utforma och genomföra en vetenskaplig avhandling (2)
  • visa förmåga att söka efter, samla in, utvärdera och kritiskt tolka relevant litteratur och material inom ett valt forskningsområde (3)
  • kunna kritiskt diskutera företeelser, frågor och situationer (4)
  • kunna identifiera, formulera och lösa problem (5)
  • ha förmåga att muntligt och skriftligt beskriva problemområdet och föreslagna lösningar för målgruppen i akademin (6)

Värderingsförmågor och förhållningssätt

Efter avslutad kurs ska studenterna:

  • visa förmåga att göra bedömningar i förhållande till relevanta disciplinära, sociala och etiska aspekter (7)
  • visa förmåga att identifiera behovet av ytterligare kunskap (8)

Arbetsformer

Undervisningen består av självständigt arbete av studenterna, föreläsningar, praktiska övningar, seminarier och handledning.

Bedömningsformer

Examensarbete (28 hp) och oppositionsseminarium (2 hp)

Kurslitteratur

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övergångsbestämmelser

Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringen har skett, erbjudas två tillfällen för omprov baserade på den kursplan som gällde vid registreringen.

Övrigt

Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.