UTBILDNINGSINFO
IN ENGLISH
Malmö universitet

Kursplan

Våren 2027

Kursplan våren 2027

Benämning

Transportsystem och styrmedel

Engelsk benämning

Transport Systems and Policy Instruments

Kurskod

TR182E

Omfattning

7,5 hp

Betygsskala

UA / Utmärkt (A), Mycket Bra (B), Bra (C), Tillfredsställande (D), Godkänd (E) eller Underkänd (U)

Undervisningsspråk

Kursen ges på engelska

Beslutande instans

Fakulteten för kultur och samhälle

Gäller från

2027-01-18

Inrättandedatum

2024-08-30

Fastställandedatum

2024-09-09

Utbildningsnivå

Grundnivå

Behörighetskrav

Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Engelska 6 eller motsvarande

Huvudområde

Inget huvudområde

Fördjupningsnivå

GXX / Grundnivå, kursens fördjupning kan inte klassificeras

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

Kursen ingår inte i något huvudområde. Ingår i examensfordringarna för kandidatexamen i Företagsekonomi med inriktning mot Transport Management.

Innehåll

Syftet med kursen är att studenten ska utveckla en förståelse för persontransporters dynamik och komplexitet, samt påverkan på ekonomisk, social och miljömässig utveckling. Genom att utforska drivkrafterna bakom transportsystemens utveckling och användning, kommer studenterna att kunna bedöma olika strategier och styrmedel såsom skatter och regleringar, för att främja hållbarhet och effektivitet inom transportsektorn, tex kollektivtrafik och mikromobilitet.

Infrastrukturinvesteringar, utveckling, integration och användning av transportsystem, kräver kontinuerlig utvärdering och optimering för att uppnå transportpolitiska mål. Studenterna ska kunna identifiera och analysera hur styrmedel och förändrade resebeteenden kan främja en hållbar och effektiv användning av transportinfrastruktur.

Lärandemål

Studenten ska efter avslutad kurs kunna:

  1. redogöra för transport och kollektivtrafiksystem och faktorer som påverkar utvecklingen av transportsystem och infrastruktur
  2. analysera hur transportsystem påverkar tillgänglighet, säkerhet, miljö, resebeteende, jämställdhet, hälsa och välbefinnande för en mer hållbar transportutveckling
  3. förklara vilka kostnader och intäkter som styr efterfrågan och utbud av transporter, persontransport såväl som godstransporter
  4. analysera användningen av styrmedel i transportsektorn för påverkan av resebeteende, kostnadseffektivitet, energianvändning och klimatpåverkan
  5. redogöra för användningen av utvärderingsmetoder och deras roll i transportplanering och genomförande av transportpolitik
  6. utveckla förmågan att skriva och kritiskt analysera den aktuella forskningen och litteraturen relaterad till transportsystem och dess påverkan på samhället och miljön

Arbetsformer

Föreläsningar, seminarier med tillhörande inlämningsuppgifter samt självstudier.

Bedömningsformer

  • Individuell examination (6 hp) (UA) (lärandemål 1-5)
  • Aktivt deltagande i seminarium (1,5 hp) (UG) (lärandemål 6)

Individuell bedömning sker för samtliga lärandemål

För betyget godkänd krävs att samtliga examinationer är godkända. Kursbetyget bestäms av betyget på den individuella examinationen.

Kurslitteratur

  • van Wee, B., Annema, J. A., Banister, D. & Pudane, B. (Eds.). (senaste upplagan). The transport system and transport policy: an introduction. Edward Elgar Publishing.

Övrigt material tillhandahålles elektroniskt.

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övergångsbestämmelser

Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringen har skett, erbjudas två tillfällen för omprov baserade på den kursplan som gällde vid registreringen.

Övrigt

Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.