UTBILDNINGSINFO
IN ENGLISH
Malmö universitet

Kursplan

Våren 2027

Kursplan våren 2027

Benämning

Europastudier III: Forskningsdesign och kandidatuppsats

Engelsk benämning

European Studies III: Research Design and Bachelor Thesis

Kurskod

ES300L

Omfattning

30 hp

Betygsskala

UA / Utmärkt (A), Mycket Bra (B), Bra (C), Tillfredsställande (D), Godkänd (E) eller Underkänd (U)

Undervisningsspråk

Kursen ges på engelska

Beslutande instans

Fakulteten för kultur och samhälle

Gäller från

2026-01-19

Inrättandedatum

2022-04-19

Fastställandedatum

2025-10-14

Utbildningsnivå

Grundnivå

Behörighetskrav

ES100L (30 hp), ES200L (15 hp), samt ES260L (30 hp)

Huvudområde

KSEUS / Europastudier

Fördjupningsnivå

G2E / Grundnivå, har minst 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav, innehåller examensarbete för ka

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

Kursen ingår i huvudområdet Europastudier på kandidatnivå (61-90 hp).

Innehåll

Kursen tar upp viktiga teoretiska, filosofiska och metodologiska problem och perspektiv med relevans för Europastudier, kunskap som studenterna sedan tillämpar på sina egna uppsatser.

Under första halvan av kursen ligger fokus på hur ontologiska och epistemologiska perspektiv och val hänger samman med olika problemställningar, metoder och teorier.

Kursens andra del är i huvudsak uppbyggd kring den enskilde studentens arbete med att formulera en relevant, och för uppgiften avgränsad problemställning som genom relevanta teori- metod- och materialval undersöks analytiskt i en kandidatuppsats. I uppsatsarbetet ingår också att visa kunskap om tidigare forskning i det valda ämnet.

Kursen avslutas med ett examinerande uppsatsseminarium där studenten agerar opponent på ett annat arbete inom kursen, och försvarar sin egen uppsats.

Lärandemål

Efter slutförd kurs skall studenten:

  1. Visa en fördjupad kunskap och förståelse för epistemologiska problem och perspektiv och hur forskningsfråga, metod och empiriska data påverkar forskningsresultaten
  2. Visa en utvecklad förmåga att tillgodogöra sig och kritiskt värdera metodologiska aspekter i akademiska texter
  3. Visa på ingående kunskaper i ett självvalt vetenskapligt problemområde relevant för Europastudier
  4. Visa på kunskaper om, och färdigheter i, etablerade forskningspraktiker vad gäller vetenskaplig dokumentation och presentation
  5. Visa på förmåga att självständigt planera och genomföra ett vetenskapligt forskningsprojekt
  6. Visa på förmåga att som opponent kritiskt och konstruktivt granska andra vetenskapliga arbeten
  7. Visa på förmåga att presentera och diskutera det egna arbetet samt reflektera kring styrkor och begränsningar i det
  8. Visa insikt om kunskapens roll i samhället och om människors ansvar för hur den används

Arbetsformer

Självstudier, föreläsningar, seminarier (inklusive obligatoriska seminarier), fortlöpande handledning.

Bedömningsformer

Individuell skriftlig examination 6 hp

Seminareportfölj 3 hp

Kritisk granskning av ett vetenskapligt verk (skriftlig examination) 3 hp

Kandidatuppsats (15hp) samt uppsatsseminarium (3hp) inklusive förmågan att såväl vara opponent som att reflektivt försvara sitt eget arbete

Kurslitteratur

Booth, Wayne, Gregory Colomb and Williams, Joseph (senaste upplagan) The Craft of Research, Chicago University Press.

Bryman, Alan (senaste upplagan), Social Research Methods, Oxford University Press.

Delanty, Gerard & Strydom, Piet (2003), Philosophies of social science: the classic and contemporary readings. Open University

Lynggaard, Kennet, Ian Manners and Karl Löfgren (2015), Research Methods in European Union Studies, Palgrave Macmillan

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övergångsbestämmelser

Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringen har skett, erbjudas två tillfällen för omprov baserade på den kursplan som gällde vid registreringen.

Övrigt

Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.