EDUCATION DIRECTORY
PÅ SVENSKA
Malmö University

Kursplan

Hösten 2026

Kursplan hösten 2026

Benämning

Media, Globalization and Development

Engelsk benämning

Media, Globalization and Development

Kurskod

KK620C

Omfattning

15 hp

Betygsskala

UA / Utmärkt (A), Mycket Bra (B), Bra (C), Tillfredsställande (D), Godkänd (E) eller Underkänd (U)

Undervisningsspråk

Kursen ges på engelska

Beslutande instans

Fakulteten för kultur och samhälle

Gäller från

2026-08-31

Inrättandedatum

2012-02-09

Fastställandedatum

2024-03-20

Utbildningsnivå

Avancerad nivå

Behörighetskrav

  1. Kandidatexamen eller motsvarande.
  2. Engelska 6 eller motsvarande

Huvudområde

KSCFD / Communication for Development

Fördjupningsnivå

A1N / Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Fördjupningsnivå i förhållande till examensfordringarna

Obligatorisk kurs för magisterexamen i Communication for Development.

Innehåll

Kursen ger ett globalt perspektiv och en allmän introduktion till nyckelbegreppen globalisering, kommunikation/media, kultur, utveckling och det postkoloniala/dekoloniala.

Kursen är uppdelad i två moduler, "Globalisering och kommunikation" (7,5 hp) och "Utveckling och postkolonialism" (7,5 hp). Den första modulen ger en bred introduktion till globaliseringsdebatten i samband med frågor om kommunikation, media och social förändring, med betoning på de kulturella snarare än de ekonomiska aspekterna. Den efterföljande modul 2 ger en introduktion till utvecklingsteori, kompletterad med tonvikt på postkolonial/dekolonial teori och skrivande. Vi studerar kulturella synsätt på utveckling, från tidig modernisering till dagens synsätt. Särskild uppmärksamhet ägnas åt journalistiska, dokumentära och litterära skildringar av en globaliserad värld, och särskilt den globala södern.

Lärandemål

**KUNSKAP OCH FÖRSTÅELSE **

Efter att ha slutfört denna kurs ska studenten uppvisa:

  • En bred förståelse av globaliseringsprocesser med särskild uppmärksamhet på kommunikation, kultur, det postkoloniala och medier, i samband med globala och lokala förändringar (1)
  • En fördjupad förståelse av förhållandet mellan kultur, utveckling och identitet, med särskild hänsyn till identitetspolitik (2)
  • En bred kunskap om aktuella trender inom den globala medieindustrin, med fokus på transnationell kommunikation och offentliga sfärer (3)
  • Kunskap om postkolonial teori och skrivande samt utvecklingsteorier med tonvikt på spänningen mellan utvecklingsbistånd, fattigdomsbekämpning, kulturella förhållanden och politik för utveckling och social förändring (4)

**FÄRDIGHETER OCH FÖRMÅGOR **

Efter att ha slutfört denna kurs ska studenten uppvisa:

  • Förmåga att kritiskt bedöma den roll som medier, kultur och kommunikation spelar i globaliseringsprocesser (5)
  • Förmåga att analysera medie- och kulturtexter eller kommunikationsprodukter och deras roll i, eller koppling till, idéer och utvecklingsprocesser (6)
  • Förmåga att arbeta i en grupp med deltagare från olika kulturella bakgrunder, att interagera online och därmed kritiskt reflektera över de olika inlärningsaktiviteterna i programmet och sin egen bakgrund och position (7)

KRITISKA FÄRDIGHETER OCH FÖRHÅLLNINGSSÄTT

Efter att ha slutfört denna kurs ska studenten uppvisa:

  • Förmåga att kritiskt reflektera över förhållandet mellan globalisering, kultur, kommunikation och utveckling (8)
  • Att hen är rustad att kritiskt analysera utvecklingsteorier i ett historiskt perspektiv, samt spänningar och affiniteter mellan utveckling och postkoloniala studier (9)
  • Ett engagemang i kritisk diskussion om globaliseringens om globaliseringens värde och roll för en analys av kultur (10)

Arbetsformer

Kursen ges som en hybridmodell av distans- och platsbaserat lärande, med veckovisa aktiviteter på campus och online – inlärningsaktiviteter (baserat på närvaro online eller personligen på campus, eller där aktiviteten äger rum). Dessutom erbjuds asynkron klassvägledning/diskussion och övningar online. En samarbetsinriktad pedagogik tillämpas, baserad på produktiv användning av gruppdynamik genom muntlig eller skriftlig kamratgranskning och andra former av interaktiv kommunikation på internet. Aktiviteterna/seminarierna sänds via strömmande video (med en mängd olika chattrum och smågrupper). Inspelningar för återkoppling och senare återanvändning sker också.

Bedömningsformer

Bedömningen i kursen utförs i tre olika uppgifter

  • Individuell hemtentamen, MGD1 (5 HP, lärandemål 4, 5, 9 och 10)
  • Individuell uppsats i två delar med process peer review MGD2 (5 HP, lärandemål 1, 3, 4 6, 7, 8 och 10)
  • Individuell uppsats MGD3 (5 HP, lärandemål 2, 4, 6, 8, 9 och 10)

Uppgift MGD1 är lika relaterad till modul 1 och 2:s läsningar och teman. MGD2 har tonvikt på modul 1 medan MGD3 har tonvikt på modul 2.

Kurslitteratur

Modul 1. Globalization and Communication:

  • Eriksen, Thomas Hylland (2014). Globalization: The Key Concepts, 2nd and Revised Edition. New York: Bloomsbury. (2007 edition available as Ebook)
  • Tufte, Thomas (2017) Communication and Social Change: A Citizen Perspective. Cambridge Polity.

Tematisk litteratur i form av artiklar och urval från antologier kommer att läggas till.

Modul 2. Development and Postcolonialism:

  • McEwan, Cheryl (2019). Postcolonialism, Decoloniality and Development. London: Routledge.
  • Pieterse, Jan Nederveen (2017) Multipolar Globalization: Emerging Economies and Development.

Ytterligare akademiska artiklar kommer att läggas till. Dessutom kommer en rad litterära, dokumentära och journalistiska texter/skildringar att erbjudas som uppsatsalternativ.

Kursvärdering

Malmö universitet ger studenter som deltar i eller har avslutat en kurs en möjlighet att framföra sina erfarenheter av och synpunkter på kursen genom en kursvärdering som anordnas av lärosätet. Universitetet sammanställer kursvärderingarna samt informerar om resultaten och eventuella beslut om åtgärder som föranleds av kursvärderingarna. Resultaten ska hållas tillgängliga för studenterna. (HF 1:14).

Övergångsbestämmelser

Om en kurs har upphört att ges eller har genomgått större förändringar ska studenterna, under ett år efter det att förändringen har skett, erbjudas två tillfällen för omprov baserade på den kursplan som gällde vid registreringen.

Övrigt

Om en student har beslut om riktat pedagogiskt stöd, har examinator rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra prov på ett alternativt sätt.